Társasjáték óvodásoknak
A történelem során szinte minden civilizációban játszottak társasjátékokkal, amelyek közül néhány az írás kialakulásának idejéből származik. Több feltárás, ősi lelet és dokumentum ad információkat ezekről a korai játékokról. Az általunk ismert és valamilyen formában fennmaradt, ősi játékok táblás játékok voltak. Ma is ez a társasjátékok leggyakoribb megjelenési formája, a kártya, a stratégiai, és az oktató, fejlesztő játékok mellett.
A társasjáték két vagy több személy által játszott játék, amelyben a részt vevő játékosok az adott játék szabályainak betartásával valamilyen cél elérésére törekednek, rendszerint egymással versenyezve. A győzelem alapulhat szerencsén, tisztán stratégián, vagy a kettő keverékén. A magyar társasjáték fogalom a közös játszásból, erre utal a "társas" elnevezés is.
A legtöbb társasjátékban a szerencse és a stratégia is szerepet játszik. Nagyon fontos tulajdonságuk, hogy a játék kimenetele milyen mértékben függ a véletlentől, illetve a játékosok képességétől. Egyes játékoknál, például kizárólag a játékosok döntései határozzák meg kimenetelt. Ezzel szemben sok gyerekjáték esetében csak a szerencse dönt.
A szerencse a társasjátékokban számos módon megjelenhet. A leggyakoribb olyan elem, ami a játékokba a szerencsét behozza a dobókocka. A kockák dönthetnek bármiről a játék fajtájától függően. Meghatározhatja a dobás, hogy egy játékos hányat léphet, vagy hogyan teljesítenek a játékos által vezérelt egységek a csatában. Bizonyos játékokban a dobókockán múlhat, hogy milyen előnyökhöz jut valaki az adott körben.
A társasjátékok lehetőséget biztosítanak a kisgyerekeknek számára, hogy kipróbálják magukat új helyzetekben, és akár még kudarcot is valljanak. Óvodás korban fontos szerepe van a személyiségfejlődésben a versengés, a győzelem, és a kudarc átélésének. A kicsik nem szeretnek veszíteni, a kudarc viszont lehetőséget ad arra, hogy megvizsgálják korábbi döntéseiket, változtassanak rajta, és legközelebb másképp próbálkozzanak.
Mai társadalmunkban azonban legtöbbször már a kisgyerekeknek is azt sugallják, hogy a kudarc rossz és nem elfogadható következmény. A legtöbb játékban azonban a kudarc elkerülhetetlen. Senki sem győzhet folyamatosan! Ez lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek megtanulják alkalmazni az olyan értékes emberi képességeiket, mint a kemény munka, a kitartás és az alkalmazkodás.
Az óvodás korú gyerekeknek ahhoz, hogy új képességeket tanulhassanak, szükségük van egy biztonságos környezetre, a társasjátékok nagyon jók arra, hogy szórakoztató formában adjanak keretet és megerősítést az elképzeléseik kipróbálásához. Miközben megismerik saját határaikat, és lehetőségük nyílik meghaladni azokat.
A társasjáték egy olyan sokrétű szociális tevékenység, melynek során a gyerekek fontos készségeiket fejleszthetik. A játék élményéhez szervesen kapcsolódik annak gyakorlása, hogy hogyan kell osztozkodni másokkal, kivárni a sorukat, együttműködni, sportszerűnek lenni, tanulni a hibákból, elfogadni a veszteséget.
Segít gyakorolni a másokhoz való pozitív viszonyulást, a kommunikációt, a kritikus gondolkodást, az információk elemzését, a problémamegoldást, a szabályokhoz és szociális normákhoz való igazodást. A társasjáték remek lehetőség arra, hogy a gyerekek egy fantáziájukat megmozgató, izgalmas tevékenységbe belefeledkezve fejlődhessenek.