Így fejlesztheti csemetéjét a babaúszás
Amennyiben gyermeke élvezi az otthoni pancsolást, és szeretné, hogy időben megszeresse a medence világát, érdemes megfontolnia a babaúszó foglalkozások látogatását. Ezek az alkalmak nem csupán kiváló kikapcsolódást nyújtanak mindkettejük számára, hanem remekül fejlesztik is a kicsit. Tekintsük át, hogyan történik mindez!
A kisbabák természetes módon mozognak a vízben. Már akkor is ügyesen lubickolnak, amikor még túl aprók ahhoz, hogy más közegben koordinálni tudják mozdulataikat. Elsőre talán különösnek tűnhet mindez, de nem kell csodálkozni rajta, hiszen a terhesség alatt magzatvízben töltik napjaikat, így a vizes közeg számukra otthonosabb.
A babaúszás ezekre az élményekre épít. Alkalmat ad Önöknek arra, hogy egymásra figyelve gazdagodjanak, fejlődjenek. Nem ritka, hogy egy-egy alkalmon mindkét szülő jelen van, így igazi családi kikapcsolódás és tanulási folyamat lesz az élmény.
Kezdjék el időben
Habár a babaúszás nem teljesen úszásoktatás, fontos időben elkezdeni, hogy a kicsi könnyen megszokhassa a vizet. E vízi időtöltések minden pillanata játékosan zajlik. Ma már olyan tanfolyamok is elérhetők, ahol a kicsiket víz alá is merítik, de nem kell megijednie, nem éri nagy terhelés vagy óvatlanság a babát. Az oktatók ellenőrzött szakemberek, akik hasznos, játékos gyakorlatokat mutatnak, melyek segítenek a kóros testtartás és a korai reflexek leépítésében, valamint fokozatosan erősítik az izmokat. Így gyermeke rengeteget erősödhet, fejlődhet az alkalmak során, és otthonosan mozoghat a vízben már kicsi korában.
A legtöbb szakértő szerint már 3-4 hónapos korban érdemes elkezdeni a babaúszást, mert ilyenkor még fennáll a babák ösztönös búvárreflexe. Ez a reflex körülbelül féléves korukig tart, így eddig javasolt bevezetni őket a vízi világba.
Ez a mozgásforma igen hatékony
A babaúszás számos pozitív hatással bír. Barátságos, biztonságos körülmények között erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot, meghitté és ösztönössé válhatnak az alkalmak, segítve az egymásra hangolódást és figyelést. A korai pozitív megerősítés miatt később is kiegyensúlyozott maradhat kapcsolatuk, ami segíti a konfliktusok és mindennapi nehézségek kezelését, mivel jobban megértheti gyermeke jelzéseit.
A babaúszásnak testi előnyei is figyelemre méltóak. Az úsztatás kihasználja a víz felhajtóerejét, így javítja a tüdőkapacitást, az agy koncentrációját, és a szervezet oxigénellátását. Növeli az állóképességet, ami további mozgásra ösztönzi a gyerekeket, így az egészség és a sport már kicsi koruktól az életük része lehet.
Erre figyeljen a babaúszó tanfolyam kiválasztásánál
Mielőtt babaúszásra indulnának, érdemes alaposan tájékozódni a környéken elérhető lehetőségekről. Hazánkban az egyik legnépszerűbb módszer Stoller Katalin gyakorlatai alapján működik. Az általa létrehozott akadémia az otthoni kádas szoktatást preferálja, amihez remek fürdőjátékokat találhat webáruházunkban is. A Stoller-féle babaúszás kiválóan betartja a fokozatokat, babaközpontú feladatokat tanítva. Számos más megközelítés is létezik, melyeket érdemes számba venni.
Így készüljön fel a babaúszásra
A kezdő alkalmak előtti tájékoztatón, vagy már az internetes tájékozódás során elmondják, hogyan zajlik a babaúszás és mit vigyenek magukkal. Fontos, hogy olyan helyet válasszanak, ahol külön medencét biztosítanak a piciknek. Az oktatók általában csak akkor vállalnak babaúszást külső helyszínen, ha a fürdőlétesítmény külön medencét biztosít a csöppségek számára. Mindig tájékozódjanak alaposan a körülményekről, hogy minél kevesebb probléma merüljön fel.
Bárhová is mennek, vigyenek magukkal úszópelust, tiszta bébi törölközőt, innivalót, és készüljön fel arra, hogy gyermeke valószínűleg jót fog aludni a hazafelé úton. Tavasszal és nyáron különösen jó program a babaúszás, de mindig az időjárásnak megfelelően, rétegesen öltöztessék a picit, hogy úszás után ne fázzon meg.
Érezzék jól magukat, mert úszni és játszani jó!