Monopoly
Talán nincs is senki a felnőttek között, aki ne hallott volna már a Monopoly társasjátékról. Azt viszont már lehet, hogy kevesebben tudják, hogy a népszerű társasjáték elődje egy kisebb sikereket elért játék volt, az 1800-as évek végén megjelent "Házi úr" néven adták ki.
A ma ismert Monopoly egy pennsylvaniai, munkanélküli mérnök, Charles Darrow nevéhez kötődik, aki 1933-ban szabadalmaztatta új játékát, és rövidesen multimilliomos lett találmányából. Több lényeges kiegészítőt is Ő maga készített a játékoz. Remek tervezőként alkotott hozzá egy jó kialakítású és szép táblát, melyen élvezetes játszani. Üzleti érzéke megsúgta neki, hogy a Monopolyval érdemes foglalkozni, s hosszú távon beleinvesztálnia. Szabadalmaztatta a saját verzióját, majd azonnal elkezdte árusítani a kézzel gyártott példányokat.
Rájött, hogy így viszonylag kevés darabot tud előállítani, ezért széles körben nem tud terjedni a játék. Valamint gazdaságilag sem éri meg vele foglalkozni, ezért felajánlotta a Parker Brothers játékgyárnak a játékot. A gyár azonban túl sok hibát talált benne, így nem foglalkozott a játék kiadásával és forgalmazásával.
Darrow nem esett kétségbe, maga gyártotta le végül a társasjátékokat, és 1934 karácsonyára, több mint 5000 darabot adott el philadelphiai és New York-i üzleteknek. Ezután Darrow-t fölkereste a Parker Brothers és egy igazán előnyös ajánlatot tett neki, amit Darrow örömmel elfogadott és jogdíjak formájában szép örökséget hagyott leszármazottaira is.
A Monopoly társasjáték épp jókor jött a Parker Brothersnek, az éppen kő keményen zajló gazdasági válság közepén. Olyannyira sikeres lett a gyártás, és forgalmazás, hogy 1935-ben már új társasjáték készítő munkásokat kellett felvenniük, hogy lépést tudjanak tartani a heti húszezres megrendeléssel.
Kinek való a Monopoly?
A Monopoly társasjáték ma már több fajta verzióban elérhető. Köszönhető ez többek között hosszú évek óta tartó töretlen sikereinek, Valamint a gyártók szerették volna kiterjeszteni a lehetőségeket, és akár kisebb gyerekekhez is eljuttatni a Monopoly játék élményét. Színesítették a játék rendszerét és megalkottak hozzá különböző valóságokat.
A Monopoly alapszabályai minden kiadásban egyformák, függetlenül attól, hogy melyik világba helyezték el a játékot.
A Trónok Harca Monopoly más hangulatú, mint mondjuk a Jóbarátok Monopoly, más eseménykártyák és szövegmezők teszik egyedivé őket. Más érdeklődésű emberek játszanak velük, más poénok jönnek elő egy-egy alkudozás közben. Ennek ellenére a lényeges játékelemek között nincs különbség. Aki ismeri bármelyik Monopoly kiadást, könnyen beletanul egy-egy újabb verzió mintázatába is.
A Monopoly esetében nem a játéktudás határozza meg, hogy mennyire élvezetes egy-egy délutáni családi, vagy esti baráti összejövetel. A hangulatot, és a játék intenzitását a résztvevők hozzáállása alakítja. Ebben a játékban alapszabály, hogy bármiben meg lehet egyezni, ami nincs megtiltva.
Az érdemi küzdelem a táblán (és a szabályokon) kívül, a játékosok között zajlik. Ha csak dobálunk, lépegetünk, kártyákat húzunk, rakosgatjuk a pénzeket, akkor tényleg a szerencsére bízzuk, ki fog nyerni. Viszont, ha alkudozunk, titkos egyezségeket kötünk, adjuk-vesszük a területeket, hosszabb távú terveinket is hajlandóak vagyunk feláldozni egy-egy új gondolat, vagy alkalmi szövetség kedvéért, akkor viszont valóban Monopolyt játszunk. Biztosak lehetünk abban, hogy mindenki jól fog szórakozni, nem kell ehhez semmi más, mint játékosan megélni a pillanatot, és önmagunkat.
A játéktábla, az eseménykártyák és a kockák csak segítenek elképzelni egy olyan világot, ahol minden az üzleti érzéken, a ravaszságon – vagy éppen a gondos tervezésen múlik. A Monopoly megunhatatlan, ha jó társaságban, kellő humorral és találékonysággal játsszuk. Nincs két egyforma parti! A kártyák, kockák mindig új helyzeteket teremtenek. Kellő odafigyeléssel, tisztelettel kezelve a többieket, nagyon emlékezetes pillanatokat szerezhetünk magunk, és egymás számára is.
A Monopoly méltán a világ egyik legismertebb és legnépszerűbb társasjátéka. Több mint 250 millió példány került már értékesítésre, 35 nyelvre fordították le, és 103 országban beszerezhető. Számos országban rendeznek Monopoly bajnokságot, a játékból rendezett világbajnokság pedig kétévenként zajlik.
Érdekesség, hogy a Monopoly legújabb verziójában kártyán van a játékosok pénze amit, mint a való életben érinteni kell, így tudnak gazdálkodni vagyonukkal.
Legyen szó csapatépítő tréningről, baráti összejövetelről, vagy családi játékpartiról, a Monopoly garantáltan élvezet perceket hoz minden játékos számára.