A képzelőerő és fantázia - szerepük a gyermekek fejlődésében
A képzeletnek hatalmas szerepe van a gyermekek egész személyiségének fejlődésében. A képzelet során úgy jelenítjük meg a nem látott képeteket észleleteket, illatokat, hangokat is, mintha azokat valóban észlelnénk. Ez nem csak egy belső kép, hanem magába foglalja a külvilág tárgyaival, eseményeivel kapcsolatos érzéseket, személyes jegyeket is.
A gyermeki képzelet fejlődése szorosan összefügg a cselekvés, gondolkodás és beszéd fejlődésével. A fantáziának az a szerepe, hogy a reális gondolkodást segítse elő, a cselekvéseket pedig úgy készítse elő, hogy a lehetőségeket előre vetítse. A képzelet segíti az emlékezet, térbeli tájékozódás, kreativitás fejlődését. Szerepe van a gyermekek személyiségének alakulásában, és hatalmas fontossággal bír az esetleges traumák feldolgozásában is. A valóságban gyökerezik, de a jövőre orientált.
A gyermekek képzeletének fejlődését leginkább a játék és a mese segíti elő.
Már egy éves kor körül tapasztalhatjuk a képzelet első megnyilvánulását, ami egész életében elkíséri a gyermekeket, természetesen igazodva az életkori sajátosságokhoz.
A képzelőerő és a varázslat összefüggése
A gyermeki képzelet nem ismer határokat!
Albert Einstein szavait idézve, "ha szeretnénk, hogy a gyermekünk intelligens legyen, olvassunk neki mesét, ha szeretnénk, hogy még intelligensebb legyen, olvassunk neki még több mesét".
Valószínűleg ez a gondolat nincs messze a valóságtól, a gyermekek fejlődését és gondolkodását ugyanis nagyban meghatározza a mese és a fantázia világa. Elsőre talán nem is gondolnánk, mennyire.
A kicsik gazdag képzelőerővel megáldva érkeznek a világba, mely fejlesztésében hatalmas szerepük van a szülőknek, a meséknek és a jól megválasztott játékoknak is.
A mesék varázslatos világába, és a fantázia megvalósulásába segítenek elkalandozni többek között Harry Potter történetei. A gyerekek a varázslók, és különleges teremtmények izgalmas valóságában találhatják magukat, ahol a már ismert történetek mellé kitalálhatnak maguknak újabbakat. A Beszélő Teszlek süveg, vagy egy szórakoztató társasjáték jó alap lehet a képzelet szárnyalásához. 3D kirakósok és puzzle képek repítik el a gyermekeket a varázslat sokszínű és rejtélyes birodalmába.
A különböző játékok segítségével így van lehetősége a kicsik fantáziája mellett más fontos képességeik fejlődésének is.
A fantázia az alapja a később kialakuló empátiának. Csak akkor lesz megértő, társas kapcsolataiban sikeres gyermekünk, ha el tudja képzelni, majd megérteni, és átérezni, hogy mi is zajlik a másik emberben.
Másrészt mai világunk olyan ütemben fejlődik, hogy felnőttként a még nem létező megoldások után kell kutatnia, az élet minden területén, s ez fantázia nélkül lehetetlen lenne megvalósítani.