Így érheti el, hogy szeme fénye örömét lelje a tanulásban
A tanulás, önfejlesztés bármely életszakaszról legyen is szó, nem mindig egyszerű feladat. Főként, ha a kisiskolás vagy a kamaszkort emlegetjük, netán olyan terület kerül szóba, amiben mi magunk sem vagyunk jók, esetleg gyermekünk ütközik nehézségekbe. Ám semmi sem lehetetlen, így az sem, hogy csemetéje örömmel vesse bele magát az új ismeretek elsajátításába.
Ebben a cikkben igyekszünk tippeket adni, hogyan támogathatja gyermekét abban, hogy élvezze a tanulást.
Fogadja el gyermeke erősségeit és gyengeségeit is
Az első és legfontosabb lépés Önön áll szülőként. Méghozzá, hogy elfogadja csemetéjét olyannak, amilyen. Ez nem mindig egyszerű feladat, mind tudjuk. Ám sokkal kiegyensúlyozottabbá válhat a kapcsolatuk, ha nem az Ön álmait akarja vele megvalósíttatani, hanem hagyja, hogy meglelje a saját útját és támogatja a keresésben.
Persze, természetes, hogy minden szülő okosnak, sikeresnek és boldognak szeretné látni gyermekét. De, ha csemetéje erősségei nem abban rejlenek, hogy már kisiskolás korában Einstein-féle matematikai egyenleteket oldjon meg, olimpiai vagy doktori pályára készüljön, akkor ne erőltesse számára, a „mindig mindennek tökéletesnek kell lennie” hozzáállást. Inkább figyelje meg őt, leljék meg együtt a saját kincsét, és terelgesse abba az irányba, amerre magától értetődő módon mennie kell. Még az sem baj, ha útközben lesz egy-két kanyar, kitérő, elágazás. A lényeg, hogy Önben bízva, Önhöz mindig mehessen tanácsért, ölelésért, zsebkendőért, ha könnyeket kell törölni vagy meleg kézfogásért, ha itt a gratuláció ideje.
Hangsúlyozza az építhető értékeit
Dicsérjen és kritizáljon diszkréten, de akár hibázott, akár valamit jól csinált, inkább az erősségeire koncentráljon. Igaz, hogy azt az oldalát, ami nagyon nem megy és kell a tovább lépéshez muszáj erősíteni, felhozni elfogadható szintre. De, ha akad ilyen tantárgy, akkor ebben az esetben még a kettesnek, az elégségesnek és az „éppen, hogy sikerült” vizsgáknak is szívből örüljenek.
Ha magában tudatosítja azt, hogy gyermeke bizony (akárcsak bármelyik másik gyerkőc vagy felnőtt ember) hibázhat, nem tökéletes, de egyszeri, megismételhetetlen és értékes, akkor neki is könnyebb lesz a dolga már gyerekként és a későbbiekben is.
Tippek az élvezhető tanuláshoz
Mindezek után már könnyebben tudja majd Ön is támogatni abban, hogy jól vegye az akadályokat, és rugalmasabban tűrje a stresszt, ami ráragad a társaitól, a dolgozatok miatt, a tanárok vagy a saját magától adódó elvárások miatt. Így még néhány stratégiát is felállíthatnak, ami lehetővé teheti az élvezhetőbb tudáselsajátítást.
Nézzük ehhez kapcsolódó tippjeinket
1 Engedje gyermekét lazítani
Szánjanak időt arra, hogy amikor hazaér csemetéd – főleg kisiskolása a suliból – ne rögtön a házinak üljön neki. Legyen legalább néhány perce játszani, pihenni, mesélni. Ami pedig még ennél is fontosabb a folyadékbevitel és az ebéd (ha nem az iskolában ebédel) vagy a vacsora a tanulás miatt ne maradjon el, mert üres gyomorral rettenetesen nehéz koncentrálni kicsiknek, nagyoknak és felnőtteknek egyaránt.
2 Legyen az otthoni tanulásban is rendszer
Jó, ha van csemetéjének egy kényelmes, saját kis kuckója, íróasztala, ahol nyugodtan tanulhat. Vigyenek az otthoni tanulásba is rendszert, például haladhatnak a könnyebbtől a nehezebb felé, vagy épp fordítva. De az otthoni tevékenységsorozatokban ne csak és kizárólag a tanuláson legyen a hangsúly.
3 Tartsanak szünetet
A lecke vagy a tanultak átbeszélése közben is érdemes szünetet tartani, legalább két eltérő tárgy között.
4 Jutalmazás másként
Bár sokan vélik úgy, hogy jutalmazni csak a kiváló érdemet illik, az ötös vagy esetleg a négyes jegyeket, elterjedőben van egy másik gondolkodásmód is, miszerint szülőként nem a jegyet kell(ene) értékelni, hanem a mögötte lévő igyekezetet. Vagyis ahelyett, hogy azt mondja: „Ha ötös lesz ez a dolgozat, elmegyünk pizzázni”, megpróbálhatná ezt is: „Bárhogyan sikerül ez a számonkérés, elviszlek majd pizzázni, hogy megünnepeljük, hogy túl vagy rajta, mert láttam, hogy igyekeztél, becsületesen készültél."
Ezáltal megtaníthatja gyermekének, hogy ne másokhoz mérje önmagát, és inkább az alapján értékelje az eredményeit, képességeit, mit tett értük, ne pedig az alapján, hogy az adott pillanatot tükrözve, jegyekben mérve mennyit érnek, esetleg mások szerint, mennyit érnek. Vagyis másként mondva: ezzel nem csak egy könnyebben megemészthető tanulási stratégiát állíthatnak fel, hanem megalapozzák a pozitív értékrenden alapuló felnőtt létet is.
5 Tanulási módszerek
Amennyiben úgy érzi, gyermeke nehezen tanul könyvből, vagy az órai vázlatokból, segíthets neki érdekes és értékes tanulási módszereket találni, amiből aztán kiválaszthatja azt, amivel a legjobban boldogul.
Habár ez a megoldás inkább már kamaszoknak ajánlott, kipróbálható kisebbekkel is. A teljesség igénye nélkül sorolunk most föl párat:
a) Tanulókártyák: jó szolgálatot tesznek akkor, ha például fogalmakat kell elsajátítani vagy csemetéje már tanul idegennyelvet.
b) Gondolattérkép: akkor hat nagyszerűen, ha nagyobb összefüggéseket és résztémákat is át kell látni. De kisebb anyagokat is jól fel lehet vele dolgozni, Érdemes különböző színeket használni a papíron és akár nagyobb, plakátszerű ábrázolásokat végezni.
c) Hangfelvételes megoldások: Nem mindenki vizuális típus. Így vannak olyan emberek, akiknek az segít, ha visszahallgathatják többször a fontosabb részleteket. Erre pompás hatást gyakorol az, ha felmondják diktafonra vagy telefonra a legfőbb pontokat, és azt csemetéje meghallgathatja annyiszor, ahányszor szükségesnek tartja.
d) Tanulást segítő játékok: Ezt főleg kisebbeknek ajánljuk, de játékos formában igazán egyszerű elsajátítani a tanultakat. Nézzen körül Webáruházunkban modern termékeinkért.
Bármelyiket is választják, vagy ha másik módszer mellett döntenek, a lényeg mindig az, hogy szabadon variálják azokat, és gyermeke megtanulja az elsajátítandó dolgokat kötni valamihez. Akár a saját életéből merített példákon keresztül is.
5 +1 Engedje, hogy önállóan tanuljon
Eleinte, amíg megszokja az iskolát, feljebb lép egy-egy osztállyal valószínűleg szüksége lesz a magyarázatára, segítségére. Sőt, később is jó, ha rendelkezésére tud állni. Ha tartósabb nehézsége támadna, netán egy területtel komolyabban foglalkozna, és van lehetősége, valamint anyagi kapacitása, célszerű elgondolkodni a magánórákon is. Ám amennyiben jól boldogul egyedül, hagyja, hogy önállóan tanuljon, mert ez is növeli az önbizalmát.
Mind tudjuk, hogy néha nehéz háttérben maradni, de ha nem igényli, felesleges mellette ülni, amíg tanul, kikérdezni, leellenőrizni a leckéjét vagy, hogy bepakolta-e minden holmiját a táskába.
Mert az önállóság, ha azt a gyermek kívánja és probléma nélkül meg is oldja, kincset ér, és ugyancsak segít az élvezetes tanulásban.