Játékkal a szorongás ellen
Ahogyan a felnőttek világában is megjelenő és létező dolog a stressz, a szorongás és a feszültség, úgy ezek a jelenségek a gyerekeknél is megfigyelhetőek. A csemeték még másként élik meg mindezt, éppen ezért az életkoruknak megfelelő módszerekkel hatékonyan tudjuk őket segíteni az esetleges feszült, vagy nehéznek mondható helyzetekben.
Csak úgy, mint a felnőtt életben, így a kicsiknél is teljesen egyén és személyiségfüggő, hogy mitől érzik magukat jobban, vagy rosszabbul. Az életkori sajátosságok is hatalmas szerepet játszanak mindebben, így egyetlen tuti módszer vagy gyógyír nem létezik. Létezik viszont egy hatalmas ajándék, mely minden kisgyermeknek képes adni valamit, amitől jól érezheti magát, ez pedig nem más, mint a játékos foglakozások, játékos tevékenységek, azaz maga a játék!
Más és más játékban merül egy óvodás, egy kisiskolás és egy kiskamasz gyerkőc, de kutatások is alátámasztják, hogy teljesen mindegy a gyermek életkora, ha segítünk neki megtalálni azt a játékos tevékenységet, melyben szinte észrevétlenül képes elmerülni, akkor már jó irányban vagyunk az esetleges szorongások feloldásában.
A szorongásra való hajlam részben öröklődik, valamint befolyásolják olyan tényezők is, mint a temperamentum, vagy az idegrendszeri érzékenység. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy egy szorongásra hajlamos gyermeket ha stressz ér, akkor törvényszerűen a szorongás tüneteivel fog reagálni. A biztonságos és jó hangulatú óvodai környezet, a szülők stresszlevezető szokásainak a példája, a játékkal töltött vidám percek és az empatikus, mégis bátorító nevelés segít abban, hogy a gyermek a szorongását megtanulja kezelni, kordában tartani!
Ha segíteni szeretnénk gyermekünknek, hogy feloldódjon, hogy ne szorongjon és bátran önmaga lehessen, akkor ehhez az egyik legjobb tevékenységi forma a kreatív játékok nyújtotta határtalan lehetőségek tárháza!
Az önkifejezés sokféle kreatív formában megvalósítható. A gyermek rajzolhat, festhet, gyurmázhat, gyöngyöt fűzhet, montázst készíthet, táncolhat vagy akár énekelhet, zenélhet is. Ezen örömteli tevékenységekhez webáruházunkban rengeteg eszközt megtalálhatnak a szülők. Ezekben a játékokban olyan érzéseket adhat ki magából a gyerkőc, amiket szavakkal talán nem tud kifejezni. A tevékenységek közbeni mozdulatok is közrejátszanak a szorongás enyhítésében, a megnyugvásban és a jó hangulat megteremtésében.
Az érzelmek kifejezésében és ezáltal a szorongás enyhítésében segítenek továbbá a szerepjátékok is. A gyermek ebben a játékos tevékenységben szimbolikusan megjelenítheti a belső feszültségeket. Akár plüssökkel, bábokkal vagy bármilyen más figurákkal történjen is a játék, lehetősége lesz a kicsinek a fáradt gőzt kiengedi és mindazt eljátszani, ami belül feszíti és esetleg nem képes beszélni róla.
A mozgás elképesztő jó hatással tud lenni a szorongásra! Amellett, hogy ezekben a játékokban a gyerkőc fejlődése is előtérbe kerül, az ugrálás, futkosás és bármilyen aktív tevékenység kimondottan jól oldja a feszültséget. Szabadtéri játékok formájában és akár a szobában játszható játékok között is megtalálhatjuk azt, amely csemeténkre a leginkább kedvezően tud hatni.
Mindezek mellett a relaxációnak és meséknek is elképesztő gyógyító erejük van. Egy kedves mese meghallgatása az esti elalvás előtt, anya, vagy apa biztonságot nyújtó ölelésében talán az egyik leghatásosabb szorongás oldó módszer.
Ha pedig már nagyobb a gyerkőc, akkor ajándékozhatunk neki titkos naplót, ezzel is ösztönözve őt, hogy bátran nézzen szembe a benne zajló dolgokkal, és ha még nincsen készen arra, hogy beszéljen róluk, akkor leírhatja őket, ezzel is kiürítve azokat önmagából. Hasonló módon hat a szorongás oldására még nagyobb gyerekeknél is, sőt, felnőttek esetében is a színezés, mely kortól és nemtől függetlenül ismert jótékony, ellazító hatásairól.
Végezetül pedig, ha tartósan tapasztaljuk a szorongást gyermekünknél és úgy érezzük, hogy nem tudjuk egyedül orvosolni a problémát. Ha úgy látjuk, gyermekünk viselkedése megváltozott, sokat betegeskedik, feltűnően sokszor fájlalja a fejét, hasát, érdemes gyermekpszichológushoz fordulni, aki segít kideríteni, pontosan mi okozhatja ezeket a pszichoszomatikus tüneteket és megfelelő terápiával újra helyreállítja a rendet csemeténk lelki világában.