Kommunikációfejlesztés kisgyermekkorban
Ha kíváncsi rá, miként fejlesztheti gyermeke kommunikációs készségeit már egészen piciként, érdemes elolvasnia e blogbejegyzésünket. Hiszen sok érdekességet megtudhat a babák és kisgyermekek fejlődéséről, és még játékokat is ajánlunk a közös időtöltéshez. Tartson velünk!
A kommunikáció az a folyamat, ahol az információcsere zajlik. Lehet a kommunikáció verbális, amikor szóban történik, valamint nonverbális, amikor különböző jelekkel, testbeszéddel fejezzük ki magunkat. Fontos szem előtt tartani, hogy a gyermekek már születésüktől fogva kommunikálnak, fogadják mások kommunikációját és reagálnak is azokra, igaz a csecsemők még sajátos módon, melyet leggyakrabban csak az édesanya képes értelmezni. Aztán ahogyan növekednek egyre jobban kibontakozik ez az alapkommunikációjuk. Szinte ösztönösen megtanulnak a hangokból szavakat formálni, a szavakból pedig mondatokat, ezután pedig kezdetét veszi a kommunikáció egyik legkifejezőbb formája, a beszéd, beszélgetés.
Amikor egy gyermek még kicsi a világból felé özönlő információk alapján alakul a fejlődése, ez persze érvényes a kommunikációra is. Elsődlegesen édesanyánktól tanulunk kommunikálni, ami sok esetben teljesen észrevétlenül történik meg, mintegy spontán módon. Érdemes tehát már egészen pici kortól tisztán, érthetően beszélni kisbabánkhoz. Ha a vele való beszéd során a pici szemébe nézünk, még inkább segíthetjük beszédfejlődését, hiszen a hangok és a szavak formálása mellett teljes figyelmünkkel támogatva őt a picur érezheti az érzelmi töltetet is, ami a szavak és a mondandó mögött van. Persze egy kisbaba még nem mindent ért, de az érzések, melyeket a kommunikáció kivált belőle sokat segíthetnek számára a beszéd fejlődésben, valamint egyéb területeken is.
A gyerkőcök kommunikációs fejlesztésének egyik legjobb módja, ha már egészen kicsi kortól sokat mesélünk nekik. Akár mesekönyvből, akár saját magunk által kitalált mókás történetekről, vagy saját életünk izgalmas eseményeiből, a picik hatalmas hasznát veszik majd. Ha mindeközben még színes képeket is nézegethetnek garantált lesz a siker, hiszen azonnal össze is tudják kapcsolni a hallottakat a látottakkal.
Az anyanyelv elsajátítása, a kommunikáció és a beszéd kialakulása folyamatos, annak szakaszai egymásra épülnek, így azok nem cserélhetők fel egymással. A világ minden táján - nyelvtől, kultúrától függetlenül - ugyanezek a szakaszok követik egymást, így ezek univerzálisnak mondhatók, azonban azok kezdete, tartama, módosulása egyéni eltéréseket mutathat. Azonban sose hasonlítgassuk gyermekünket más csemetékhez, hiszen mindig lehetnek eltérések.
Az egyik legjobb módja, ha segíteni szeretnénk gyermekünknek a kommunikációban, ha időt szánunk a közös játékos tevékenységekre. Pici babák esetében például remek kommunikációt fejlesztő játék lehet a Fisher Price játékgyártó interaktív játékai. A kedves megjelenésű, sok esetben fény és hanghatásokkal ellátott játékok amellett, hogy szórakoztatják is a kicsiket, kedvezően hatnak a kommunikációjukra is. A Fisher Price Nagyon Nagy kutyus például már egészen apró gyerkőcöknek megfelelő ajándék lehet, mindemellett pedig hosszú évekre hű társa és remek fejlesztő játéka lehet gyermekének. A kedves dalok, érdekes hanghatások a csemetékre is inspirálóan hatnak majd, és igazán kreatív módon fejlesztik őket.
A nagyobb gyerkőcök olyan játékos tevékenységek közben is fejleszthetik kommunikációjukat, mint a szerepjátékok. Miközben figurák, babák, plüssök segítségével szituációkat és helyzeteket játszanak el a kicsik, észrevétlenül fejlődnek a vidám játékok segítségével. Legyen szó akár Playmobil szettekről, akár LEGO készletekről, vagy bármilyen kisautóról vagy komplett autópályakészletről, a kommunikáció fejlődésébe mindegyik remekül helytáll!
Kisiskolás korban már rengeteg társasjáték is elősegítheti a kommunikáció fejlődését, a szókincs gyarapodását, amellett, hogy ezek a játékok szintén kedvezően hatnak más fontos területekre is. Ezekben a tevékenységekben a gyerkőcöknek akár a családdal játszanak, akár barátaikkal, rengeteg lehetőségük van a kommunikáció gyakorlására, a hiteles önkifejezésre, melyek még önismeretükre és szociális készségeik fejlődésére is jó hatással lesznek.
Elmondhatjuk tehát, hogy a kommunikáció rengeteg módon fejleszthető, ráadásul úgy, hogy közben a gyermekek más fontos készégei is gyarapodhatnak! Ehhez pedig elengedhetetlenek a játékok.
Mert játszani jó!