Fisher-Price Smilestones: Így fejlesztheti kisbabája érzékszerveit egyszerűen
A Fisher-Price szakértői ismét egy érdekes témával foglalkoznak. Ahogy azt pedig korábban megígértük, igyekszünk tolmácsolni olvasóink felé a legpraktikusabb tippeket és tanácsokat, amik segíthetnek a gyereknevelésben. Tartson velünk, és a Fisher-Price Smilestones-szal, hogy megtudja, hogyan fejlessze egyszerűen kisbabája érzékeit.
Lássuk hát, mit javasolnak a témában a szakemberek!
Az érzékszervi és szenzoros fejlesztés különösen a korai időszakban fontos. Ezért nem meglepő, hogy ma már a csecsemőket is támogathatjuk különböző eszközökkel, kellékekkel, játékokkal, hogy finoman vezessük őket az érzékeik és az ingerek felfedezésének útján. Mert az egészen kicsi gyermekek is az őket körülvevő világgal való interakció révén tanulnak. Az öt ismert érzékük (ízlelés, tapintás, hallás, látás és szaglás) segítenek abban, hogy fel tudják dolgozni azt, amit tapasztalnak. Ez már születésük előtt így van. Hiszen a magzat hallja az anya szívverését és hangját. Ezért fordulhat az elő például, hogy kisbabája szinte rögtön megnyugszik, ha a szívéhez közel, a mellkasára fekteti. Mert az anyai szívverés és légzés ritmusa ismerős számára. Ám az érzékszervek fejlődése a későbbiekben is nagyon fontos. Hiszen nagyban hozzájárulnak az iskolai sikerekhez, gondoljon csak a ceruzafogásra, a szem-kéz koordinációra és az észlelésre.
De ne szaladjunk ennyire előre - Következzenek a Fisher-Price tippjei a csecsemőkori fejlesztéshez.
Alapötletek: egyszerűségben a nagyszerűség
Kontraszt és színek: a fekete-fehér a helyes (eleinte)
A játékokkal vagy a babaágy környezetének fekete-fehér színekkel történő körbe vétele, remek módja az érzékszervi fejlesztésnek - és jó a fejlődő szemek számára. De körülbelül 2-3 hónapos korban a babák elkezdenek több színt látni, például a pirost is megkülönböztetni. Próbáljon ki tehát olyan játékokat, amelyek több kontraszt-színnel rendelkeznek, hogy folyamatosan lekösse a baba érzékeit. Ebben nagy segítség lehet például egy-egy textil babakönyv.
Fő a felfedezés:
A babák fokozatosan ismerkednek a környezetükkel, majd később a tágabb világgal - mindent fel kell fedezniük! Ennek lehetőségét biztosítva nemcsak az érzékeiket fejlesztik, hanem a kognitív, fizikai és szocio-érzelmi készségeiket is építik. Így fontos, hogy biztonságos környezetben, szülői és családi szeretetben növekedjenek. Ezért amennyire csak lehet engedje, hogy a kicsi megtapasztalja a körülötte zajló dolgokat.
Játékok, mint érzékelést támogató eszközök
A tükrös játékok önmegismerést biztosítanak. A játszószőnyegen vagy alagút, netán boltíves kivitelezésen elhelyezett játékok a szemkövetést segítik elő, a hang-visszajelzést adó játékok (hangok vagy fények vagy mindkettő) az ok-okozati összefüggéseket megértését támogatják. És persze nélkülözhetetlenek a texturált rágókák, hiszen minden baba az érzékszervi felfedezését azzal kezdi, hogy dolgokat tesz a szájába!
Óvakodjon az érzékszervi túlterheléstől
Ha Ön és a babája érzékszerveket stimuláló játékokkal játszanak, és a pici elfordítja a fejét vagy nyugtalan lesz, lehet, hogy túlterhelt, és sok neki az inger. Ezért a Fisher-Price szakértői azt javasolják, hogy próbáljon meg egyszerre csak egy új játékot vagy tevékenységet bevezetni, hogy legyen idő feldolgozni az újdonságokat. Mi pedig a Bűbáj Webjátékbolt csapataként ezt azzal szeretnénk kiegészíteni, hogy ha játékot választ csemetéjének, tartsa szem előtt az életkori sajátosságokat. Tehát egy néhány hónapos bébinek még felesleges például az interaktív baba vagy autó, amivel inkább az óvodás és kisiskolás korosztály játszik szívesen.
Meglepő fejlesztőtippek, amikre talán nem is gondolt eddig
Alakítsa át a pelenkázást érzékszervi élménnyé
A baba pelenkájának cseréje remek lehetőség jó néhány érzékszerv bevonására! A bőrükön érzett olaj vagy krém, az Ön szeretetteljes érintése, az arca látványa, a beszéde vagy éneke, mind okot és időt ad a közös élményekre és kötődésre.
Az étel is okot ad a felfedezésre
Igen, jól olvasta! Amikor a kicsi elég idős, az étkezés tökéletes érzékszervi kaland, különböző illatokkal, ízekkel és textúrákkal, amelyeket a picuri felfedezhet. Szóval hagyja, hogy rendetlenkedjen egy kicsit!
Tanítsa meg a kezecskék használatára
Amikor babája körülbelül 3 hónapos, próbálja meg óvatosan kinyitni a kis öklét, hogy segítsen neki megtartani egy kis csörgőt. Ez egy teljesen új módot ad számára az érzékei önálló bevonására, és támogatja abban, hogy megértse: a cselekedetei különböző történéseket eredményez.
További érdekes cikkekre kíváncsi a Smilestones szakértőitől? Látogasson el a hivatalos Fisher-Price weboldalra, vagy kísérje figyelemmel blogunkat, mert igyekszünk követni őket, és természetesen saját ötleteket, cikkeket is hozunk családdal, játékokkal, gyerekneveléssel kapcsolatban. Babáknak szánt játékokért pedig fedezze fel webáruházunk kínálatát!