Tippek a jó testvéri kapcsolat kialakításához
Ön is úgy gondolja, hogy a testvéri szeretet a világ egyik legmélyebb szeretetfajtája? Ha igen, akkor minden bizonnyal azt szeretné, hogy gyermekei jó kapcsolatot ápoljanak egymással. A jó hírünk az, hogy sokat tehet ezért a kapcsolatért már kicsi gyermekkorukban, és akár később is. Hoztunk néhány tippet, mit tartson szem előtt.
Még akkor is, ha most vannak súrlódásaik és éles köztük a rivalizálás, válhat belőlük igazán jó testvér. Egészen biztosan Ön is észrevesz olyan jeleket, amik sugallják, mennyire szeretik egymást. Igaz, néha kell ehhez egy kis segítség. De alapvetően a lényeg pusztán az, hogy próbálja meg csillapítani és nem pedig erősíteni (tudatosan vagy tudat alatt) a konfliktusokat.
Ha bővül a család, beszélgessenek róla a testvérrel
Egy kistestvér érkezése eleinte akár negatívan is hathat a nagyobb gyerkőcre. Mert túl gyorsan lesz ő a nagy. Bizonytalanságot és féltékenységet is okozhat a gyermekben egy baba. Főleg, ha elsőszülöttről beszélünk, akinek ez idáig semmin sem kellett osztozkodnia. Beleértve ebbe a szülők figyelmét, a játékokat, de még az édességet is. Ugyanis, amint megszületik a pici, minden más lesz. Ezért, ha már a várandósság alatt beszélgetnek vele – apa és anya is – arról, hogy mi vár rá, könnyebben hozzászokhat a helyzethez. A gondolathoz, hogy nagytesó lesz. Emelje ki és mutassa ki, hogy a szeretete felé nem változott. Ő is fontos része a családnak, de innentől kezdve a kicsinek is szüksége lesz Önre. Ugyanakkor hangsúlyozhatja azt is, hogy a nagytestvérére is.
Adjon a nagyobbnak feladatot
Érdemes arra időt fordítani, hogy segítőjellegű és hasznos feladatot adjon a nagyobb csemetének a baba körül. Például előkészítheti a pelenkázáshoz szükséges dolgokat, jelen lehet a fürdetésnél, hozhatja, tarthatja a cumisüveget. Vagy, ha már iskolás, olvashat mesét esténként a picinek. De még ezen kívül is sok apróságot, ám annál nagyszerűbb dolgot találhat ki azért, hogy a nagytestvér érezze, fontos és értékes személy a családban és a baba életében.
Ha már kicsivel idősebb mindegyik gyerkőc
Ha már nagyobbak és a kisebbet sem kell annyira óvni, hiszen kinőtte a babakort, hagyja, hogy érvényesüljenek. Ha veszekszenek is, próbálja kibírni beleszólás nélkül. Természetesen van olyan eset, amikor muszáj csitítani őket. De nem feltétlen kell minden veszekedésnek anyai vagy apai szóval véget érnie. Tudjuk jól, hogy ez az egyik legnehezebb próbatétel. De meg kell tanulniuk, hogyan döntsék el egyedül a vitáikat, és így Ön sem lesz részrehajló egyik csemete felé sem.
Hívja elő belőlük az összetartást, a csapatszellemet
Ha mind elérték már azt a kort, hogy tudnak együtt játszani, szervezzen olyan programokat, vagy teremtsen olyan szituációkat a hétköznapokban, amikor együttműködve kell valamit megoldaniuk. Lehet ez csupán a rendrakás vagy közös süteménysütés. Esetleg néhány csapatjáték, kártya vagy társas. De még a bunkerépítés vagy a hintázás is segíthet ebben.
Tanítsa meg őket osztozkodni
Bármennyire is finom az a csoki, legalább néha felezzék el. Példamutatásként Önök, felnőttek is eloszthatnak egyet, hiszen együtt még finomabb. Ezáltal picik és nagyok is megtapasztalhatják, nekik is milyen jó érzés, ha adhatnak, és később is könnyebben osztoznak majd.
Találja meg az erősségeiket és támogasd a bennük rejlő értékeket
Minden gyermek más. Minden testvér különbözik és minden testvéri kapcsolat eltérő lehet. Ez ellen nem tehet semmit. Elképzelhető, hogy ön és a testvérei mindent megbeszélnek egymással, de az Ön csemetéi zárkózottabbak vagy éppen fordítva. Azért viszont nagyon is tehet, hogy ne legyen a testvérek közt szakadék, akkor sem, ha nagyon különböznek egymástól.
Keresse meg és erősítse a gyerekek értékeit. Minden gyermekét. Ha az egyik szépen rajzol, dicsérd azért, mert kreatív és bármiből megalkotja azt, amit elképzel. Ha a másik jó a sportban, akkor őt dicsérd azért. Mert kitartó, aktív, figyelmes és jól tud összpontosítani. De lehetőleg kerülje az olyan helyzeteket, amikor hasonlítgatja őket. Főként, ha egyikőjük emiatt kevésbé értékesnek érezné magát.
Ugyanakkor arra is érdemes ügyelni, hogy ésszerű mértékben elismerje mindkét – vagy több – testvér igazát. Például ne mindig csak a kisebb érvényesüljön ilyen téren. Csak akkor, ha tényleg neki van igaza, és ne pusztán azért mert ő a kicsi.
Emellett viszont szenteljen figyelmet a fiatalabb gyerkőc eredményeinek is. Sajnos, sokan képesek vagyunk elfelejteni a kemény munkát. Ha a nagyobbik azt az utat már kitaposta egyszer. Még véletlenül se sugallja azt, hogy a fiatalabbik gyermeke eredménye kevesebbet ér, mert az idősebb az adott dolgot korábban már elérte.
Az előbb felsorolt ötletekkel tehát a gyermekek segítségére lehet abban, hogy jó testvéri kapcsolat alakuljon ki köztük. Ám akár játékokkal is támogathatja őket. Hiszen a szerepjátékok, könyvek, társasjátékok, mesék vagy közös programok mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy picik és nagyok közelebb kerüljenek egymáshoz, és akár még a szülő-gyermek kapcsolatotok is erősödhet.
Ha ötletekre volna szüksége ehhez, nézzen körül webáruházunkban. Mert játszani jó!